CZY WIESZ JAK PRACUJE SERCE?

Rozmiar tekstu: A A A

 

Sprawdź swoją wiedzę o pracy serca.

Codziennie podejmuje gigantyczny wysiłek, umożliwiający funkcjonowanie wszystkich ludzkich narządów. Zdaje się nim wcale nie męczyć, a jednak schorzenia kardiologiczne są w czołówce przyczyn zgonów w Polsce. Co wiesz o tej doskonałej pompie?

 

 

1.    Sport dla serca jest:

A.    równie ważny, jak dieta czy badania profilaktyczne. Każdy mięsień, więc i serce, potrzebuje regularnego treningu. Zalecana, minimalna dawka ruchu dla serca to 90 minut tygodniowo, w trzech ratach.

B.    groźny. Wysiłek wymusza intensywniejszą pracę mięśnia sercowego, prowadząc do jego szybszego zużycia. Dowodem na szkodliwość ćwiczeń fizycznych dla serca jest częste występowanie problemów kardiologicznych u wyczynowych sportowców.

C.    istotny, pod warunkiem, że aplikowany w sporych dawkach. Tylko intensywny trening zwiększa wydolność krążeniową. Siedzący tryb życia nie jest szkodliwy, jeśli chociaż raz na kwartał porządnie, przynajmniej przez trzy godziny, potrenujemy.

 

 

2.    Prawidłowy rytm serca osoby dorosłej w spoczynku to:

A.    ok. 60-80 uderzeń na minutę.

B.    70-120 uderzeń na minutę.

C.    to sprawa indywidualna, a norma jest bardzo szeroka; od 30 do 120 uderzeń na minutę.

 


3.    Prawidłowe wyniki stężenia cholesterolu, cukru i trójglicerydów we krwi osób zdrowych, wskazujące, że serce jest bezpieczne, to:

A.    ogólne stężenie cholesterolu: do 190mg/dl, HDL: kobiety od 46 mg/dl, mężczyźni od 40 mg/dl, LDL: do 100 mg/dl. Cukier: do 105 mg/dl. Trójglicerydy: poniżej 150 mg/dl.

B.    ogólne stężenie cholesterolu: do 350mg/dl, HDL: kobiety od 90 mg/dl, mężczyźni od 110 mg/dl, LDL: do 100 mg/dl. Cukier: do 80 mg/dl. Trójglicerydy: poniżej 100 mg/dl.

C.    ogólne stężenie cholesterolu: do 300mg/dl, HDL: kobiety do 46 mg/dl, mężczyźni do 35 mg/dl, LDL: od 190 mg/dl. Cukier: do 200 mg/dl. Trójglicerydy powyżej 160 mg/dl.

 

 

4.    Aspiryna w profilaktyce chorób serca jest:

A.    niezastąpiona. Właściwie powinna być przyjmowana przez wszystkich, niezależnie od wieku i płci, ale w specjalnej, tzw. kardiologicznej dawce.

B.    absolutnie zbędna. Nie tylko nie chroni serca i naczyń krwionośnych, ale może nawet szkodzić. Wyraźnie zwiększa ryzyko choroby wrzodowej, prowadzi do zakrzepicy.

C.    pomocna. Zmniejszając krzepliwość krwi, skutecznie zapobiega zawałom serca. Udowodniono jednak jej znaczenie w leczeniu osób już chorych. Przyjmowanie aspiryny na wszelki wypadek, bez zalecenia lekarza, wydaje się nie mieć większego sensu.

 

 

5.    W ciągu doby serce:

A.    przepompowuje 10 tysięcy litrów krwi i kurczy się 100 tys. razy.

B.    kurczy się ok. 20 tysięcy razy i przepompowuje całą krew z organizmu, czyli ok. 5 litrów.

C.    wykonuje 30 tysięcy skurczów, które umożliwiają przepompowanie ponad tysiąc litrów krwi.

 

 

6.    W dymie papierosowym najgroźniejszy dla serca jest:

A.    amoniak. To głównie on sprzyja odkładaniu się blaszek miażdżycowych w ściankach naczyń krwionośnych i najsilniej uzależnia.

B.    tlenek węgla. Sprawia, że krew wolniej płynie, a naczynia krwionośne się obkurczają. Efekt to ułatwione odkładanie się w ściankach płytek miażdżycowych, a nawet powstawanie groźnych zakrzepów, prowadzących do zawału.

C.    chityna. Kojarzona głównie jako substancja rakotwórcza w rzeczywistości jest najczęstszą sprawczynią choroby niedokrwiennej serca.

 

 

7.    Najlepsze mięso dla serca to:

A.    drób, zwłaszcza skóra kaczki i gęsi. Dzięki znacznej zawartości witamin z grupy B skutecznie zmniejszają negatywne działanie homocysteiny, substancji uszkadzającej ściany naczyń krwionośnych. Ich tłuszcz to najlepsze źródło HDL.

B.    ryby, szczególnie morskie. Ponieważ obfitują w kwasy omega-3, skutecznie regulują rytm serca.

C.    tzw. mięso czerwone. Pozytywnie wpływa na produkcję erytrocytów, czyli czerwonych krwinek, zapobiegając skutecznie anemii (niedokrwistości), która prowadzi do powstawania choroby niedokrwiennej serca.

 

 

8.    Echo serca to inaczej:

A.    badanie ultrasonograficzne serca (usg). Pozwala na precyzyjną ocenę mięśnia serca, pracy zastawek oraz przepływu krwi przez jamy serca. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Jest nieszkodliwe i bezbolesne.

B.    poszerzenie zwężonego naczynia wieńcowego specjalnym balonikiem. Jest on wypełniany solą fizjologiczną i powoduje wgniecenie blaszki miażdżycowej w ścianę naczynia. Czasem w trakcie echa do naczynia wprowadza się stent naczyniowy.

C.    modyfikacja zwykłego - spoczynkowego EKG. Różnica polega na tym, że trwa całą dobę. Niewielki aparat pozwala pacjentowi normalnie funkcjonować podczas zapisu.

 


9.    Krążenie płucne (małe) obejmuje:

A.    przepływ krwi przez prawą komorę, pień płucny podzielony na dwie tętnice płucne, naczynia włosowate, żyłki i żyły. Żyły wypływające z płuc niosą krew utlenowaną, która trafia do krążenia układowego.

B.    przepływ przez lewą komorę, aortę, tętnice systemowe, tętniczki, naczynia włosowate, żyłki, i żyły. Żyły zbierają się jako żyła główna dolna i żyła główna górna. Obie uchodzą do prawego przedsionka.

C.    przepływ krwi przez lewą komorę, pień płucny podzielony na dwie żyły płucne, naczynia włosowate oraz tętnice. Tętnice wypływające z płuc niosą krew utlenowaną, która trafia do krążenia układowego (wielkiego).

 

 

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1 - A, 2 - B, 3 - A, 4 - C, 5 - A, 6 - B, 7 - B, 8 - A, 9 - A

Witryna ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały podane właściwie,
zgodnie z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Zarówno autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje
wykorzystania informacji zawartych w tym serwisie. Ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu prowadzącym.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI