CZY WIESZ, ŻE ...

Rozmiar tekstu: A A A

Prawidłowe, optymalne ciśnienie tętnicze jest niższe od 120/80 mmHg.

 

Według ostatnich dużych badań epidemiologicznych w Polsce około 29% osób choruje na nadciśnienie tętnicze - czyli prawie co trzecia dorosła osoba.

 

Niepokojącym jest fakt, że kolejne 30% dorosłej populacji Polski ma ciśnienie „wysokie prawidłowe"  czyli ciśnienie skurczowe od 130 do 139 mmHg i/lub rozkurczowe od 85 do 89 mmHg. Znaczna część tych osób zagrożona jest rozwojem nadciśnienia tętniczego w najbliższej przyszłości.

 

Częstość występowania nadciśnienia tętniczego zwiększa się z wiekiem. W grupie osób pomiędzy 18. a 39. rokiem życia nadciśnienie tętnicze stwierdza się u 7% badanych, a powyżej 59. roku życia ponad połowa populacji choruje na tą chorobę.

 

U 95% osób nie da się ustalić przyczyn nadciśnienia tętniczego. Tylko u 5% chorych nadciśnienie tętnicze spowodowane jest chorobą organiczną np. chorobą nerek, tarczycy.

 

Przerost lewej komory występuje u ponad 30% osób chorujących na nadciśnienie.

 

Tylko 60% chorych na nadciśnienie przyjmuje systematycznie leki. 19 % osób, wiedząc o swojej chorobie, nie rozpoczyna leczenia.

 

Zmniejszenie spożycia soli kuchennej poniżej 6 g/dzień powoduje spadek ciśnienia tętniczego o 2-8 mmHg.

 

Jednorazowy pomiar ciśnienia tętniczego, który przekracza normę, nie upoważnia do rozpoznania nadciśnienia tętniczego.

 

Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się, gdy w czasie dwóch kolejnych wizyt skurczowe ciśnienie tętnicze krwi wynosi co najmniej 140 mmHg i/lub ciśnienie rozkurczowe
- co najmniej 90 mmHg.

 

Niemal osiem na dziesięć kobiet powyżej 75 roku życia ma za wysokie ciśnienie tętnicze.

 

W Polsce na ponad 8 milionów osób chorujących na nadciśnienie ponad 5 milionów stanowią kobiety. 

 

Tylko 2/3 chorych na nadciśnienie tętnicze wie o swojej chorobie, u pozostałej 1/3 choroba pozostaje niewykryta (choć nie jest to trudne).

 

Dieta zawierająca duże ilości owoców, warzyw i produktów o niskiej zawartości tłuszczów może zredukować ciśnienie tętnicze krwi o 8-14 mmHg.

 

U 30-65% chorych z nadciśnieniem stwierdza się nadwagę lub otyłość. Przeciętnie przez każde „nadprogowe" 10 kg ciśnienie skurczowe wzrasta o 2-3 mm/Hg (a nawet 5-20 mm/Hg), a rozkurczowe o 1-3mm/Hg.

NA SKRÓTY

Witryna ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały podane właściwie,
zgodnie z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Zarówno autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje
wykorzystania informacji zawartych w tym serwisie. Ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu prowadzącym.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI