CZY WIESZ, ŻE...

Rozmiar tekstu: A A A

Czy wiesz, że:

 

Badania naukowe dowiodły, iż ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych  poniżej 10% kaloryczności diety i cholesterolu pokarmowego poniżej 300 mg dziennie zmniejsza występowanie chorób sercowo-naczyniowych.

 

Spożywanie produktów pełnoziarnistych co najmniej 3 razy na dobę zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe o ok. 25-30%, dlatego zaleca się, aby stanowiły one co najmniej połowę spożywanych produktów zbożowych.

 

Polacy jedzą za mało ryb. Średnio 6,5 kg na rok, a to zaledwie około 17 gramów dziennie. By można było mówić o korzyściach, trzeba spożywać ok. 30 g dziennie.

 

Spożywanie ryb 1-3 razy w miesiącu zmniejsza ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca o 11% , a udaru mózgu o 13%. Zaleca się ich spożywanie co najmniej 2 razy w tygodniu.

 

Badania naukowe pokazały, że nie ma istotnej zależności pomiędzy częstością występowania incydentów sercowych u osób po zawale serca a spożywaniem umiarkowanej ilości kawy (kilka filiżanek dziennie).

 

Dieta śródziemnomorska obniża o 50% częstość występowania zgonów sercowo-naczyniowych, zawałów mięśnia sercowego oraz śmiertelności ogólnej u osób z chorobą wieńcową.

 

Każda dodatkowa porcja warzyw i owoców w diecie zmniejsza ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych o 4%, a udaru mózgu o 5%.

 

Zmniejszenie spożycia soli kuchennej poniżej 6 g/dzień powoduje spadek ciśnienia tętniczego o 2-8 mmHg.

 

Badania prowadzone w ciągu ostatnich lat wskazują, że regularne spożywanie kako i produktów z jego udziałem ma istotne działanie kardioprotekcyjn.

 

100 g frytek ma aż 560 kcal, ta sama ilość ugotowanych ziemniaków zawiera tylko 60 kcal.

 

Dieta bogata w warzywa i owoce (4 razy dziennie) oraz chudy nabiał i produkty mleczne (3 razy dziennie) stosowana przez osoby z nadciśnieniem może obniżyć ciśnienie o 6-11 mmHg.

 

NA SKRÓTY

Witryna ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały podane właściwie,
zgodnie z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Zarówno autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje
wykorzystania informacji zawartych w tym serwisie. Ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu prowadzącym.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI