JAK CZĘSTO NADCIŚNIENIE TĘTNICZE WYSTĘPUJE W POLSCE ?

Rozmiar tekstu: A A A

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych.

Według ostatnich dużych badań epidemiologicznych w Polsce około 29% osób choruje na nadciśnienie tętnicze - czyli prawie co trzecia dorosła osoba.

Niepokojącym jest fakt, że kolejne 30% dorosłej populacji Polski ma ciśnienie „wysokie prawidłowe"  czyli ciśnienie skurczowe od 130 do 139 mmHg i/lub rozkurczowe od 85 do 89 mmHg. Znaczna część tych osób zagrożona jest rozwojem nadciśnienia tętniczego w najbliższej przyszłości.

Częstość występowania nadciśnienia tętniczego zwiększa się z wiekiem np. w grupie osób pomiędzy 18. a 39. rokiem życia nadciśnienie tętnicze stwierdza się u 7% badanych, natomiast powyżej 59. roku życia ponad połowa populacji choruje na nadciśnienie.

 

NA SKRÓTY

Witryna ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały podane właściwie,
zgodnie z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Zarówno autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje
wykorzystania informacji zawartych w tym serwisie. Ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu prowadzącym.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI