NA CZYM POLEGA POMIAR CIŚNIENIA TĘTNICZEGO?

Rozmiar tekstu: A A A

We współczesnych ciśnieniomierzach wykorzystuje się trzyetapową „metodę tonów Korotkowa":

 

ZAMKNIĘCIE TĘTNICY - tętnicę ramienną ściska się mankietem ciśnieniomierza tak mocno, że krew przestaje nią płynąć, mimo że serce cały czas pracuje.

 

POMIAR CIŚNIENIA SKURCZOWEGO - podczas zmniejszania ucisku ciśnienie krwi wtłaczanej do tętnicy jest w pewnej chwili tak duże, że otwiera na chwilę tętnicę, mimo ucisku mankietu. To pierwsze otwarcie tętnicy jest słyszalne w słuchawkach jako mocny ton (stuk). Wartość wskazana wtedy przez ciśnieniomierz jest ciśnieniem skurczowym.

 

POMIAR CIŚNIENIA ROZKURCZOWEGO - podczas dalszego zmniejszania ucisku, tętnica otwiera się coraz bardziej, a dźwięki towarzyszące kolejnym skurczom i rozkurczom serca pochodzą z wyraźnych stuków w głuche coraz cichsze tony, Kiedy w słuchawkach słychać ostatni ton, ciśnieniomierz wskazuje ciśnienie rozkurczowe.

 

NA SKRÓTY

Witryna ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały podane właściwie,
zgodnie z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Zarówno autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje
wykorzystania informacji zawartych w tym serwisie. Ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu prowadzącym.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI